Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

"LCD" HD44780 O/PLED nie działa

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

"LCD" HD44780 O/PLED nie działa

Postautor: trryt » 10 gru 2009, o 12:09

Jakieś 3 lata temu kupiłem wyświetlacz kompatybilny z LCD HD44780 2*16 ale wykonany w technologii PLED, za spore jak na LCD pieniądze. Model to BL1602H producent to Bolymin. Świecił na żółto/zielono na czarnym tle. Nie był zamontowany w konkretnym urządzeniu, ale podłączałem go do różnych prototypów. Ostatnio wyjąłem go z szuflady i podłączyłem do kolejnego i nic. Nie działa. Sprawdziłem też z LCD Smartie. Nic. Wyświetlacz nie włączał całego górnego wiersza po podaniu zasilania (jak typowe LCD), więc nie można po tym zachowaniu ustalić, czy "chociaż trochę żyje". Po prostu czarny ekran i tyle. Jedyne co mogę powiedzieć to że przetwornica step-up która jest na płytce podnosi napięcie do ponad 7V. Jak zacząłem szukać informacji o tych wyświetlaczach w necie to zauważyłem że kilku dystrybutorów pisze o zaprzestaniu produkcji i wstrzymaniu dostaw. I dlatego pojawiło się pytanie czy macie może doświadczenia z awaryjnością tego typu wyświetlaczy, padających samych z siebie. Zastanawiam się czy może dostał ESD, czy może go źle podłączyłem, a może właśnie zdechł, bo po prostu chciał. Z jakiegoś powodu zaprzestali ich produkcji, może dlatego że nie są niezawodne.

Awatar użytkownika
j_bravo
-
-
Posty: 189
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 16:30
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: j_bravo » 11 gru 2009, o 19:50

PLEDy się strasznie szybko wypalają ... ale nie gasną "nagle". Pewnie źle go podłączyłeś albo dostał ESD.

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 12 gru 2009, o 00:16

Co masz na myśli pisząc że bardzo szybko??? Jaki okres? Chyba bardziej prawdopodobne ESD. Ale w sumie dziwi mnie jego "wrażliwość", bo kiedyś przeżył dość dziwne zdarzenie. Na "wspaniałej" konferencji naukowej miałem układ z nim podłączony, a "wspaniała" obsługa konferencji podłączyła do tego samego gniazda sieciowego projektor, strzeliły iskry, korki. Zakłócenia musiały pójść niezłe, bo aż się mikrokontroler (AT89C2051) dziwnie zapętlił, wiem bo miałem buzzer bez generatora i brzęczał o wiele dłużej niż program mógł mu na to pozwolić. Myślałem że wszystko będzie pozamiatane, a jednak wszystko razem z wyświetlaczem działało bez zarzutu. A teraz po prostu zdechł. No nic teraz zwykłe LCDki wglądają prawie tak fajnie jak ten PLED. Tzn nie takie zwykłe - negatywowe z bursztynowym podświetleniem. Chyba że to równie nietrwałe wynalazki i najlepiej pozostać przy normalnym "szarym na zielonym". Tylko kasy szkoda która poszła na to PLEDowe g....

Awatar użytkownika
j_bravo
-
-
Posty: 189
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 16:30
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: j_bravo » 12 gru 2009, o 08:42

Nie pamiętam dokładnie ale gdzieś rok czy dwa po instalacji jasność spadła o 80%

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 12 gru 2009, o 10:15

No to się nie dziwię że przestali to produkować, to po prostu "niedorobiony" produkt...

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 118 gości