Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Schiederwerk SMPS15 z jakiego TV i jak włączyć?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Schiederwerk SMPS15 z jakiego TV i jak włączyć?

Postautor: trryt » 14 maja 2010, o 12:04

Kupiłem ostatnio na giełdzie elektronicznej 150W zasilacz impulsowy Schiederwerk SMPS15. Niestety okazało się że jest to moduł OEM do którego jest dokumentacja
http://www.schiederwerk.de/infobox/doc/ ... -sheet.pdf
http://www.schiederwerk.de/index.php/en ... t-displays
ale mówi ona tylko o napięciach/prądach, nie mówi jednak jak zasilacz włączyć. Oprócz głównej przetwornicy SMPS, ma ten moduł też mały zasilacz (standby) z trafo, który zasila PIC16F627. I właśnie tu jest problem, bo moduł nie jest sterowany przez jakiś ASIC tylko mikrokontroler, więc nie można zajrzeć do noty układu żeby wiedzieć co trzeba zrobić żeby przetwornicę włączyć. Napisałem do producenta z pytaniem, ale tylko się spytali gdzie kupiłem moduł, odpowiedziałem zgodnie z prawdę (bo nie wpadłem na kłamstwo które by ich skłoniło do odpowiedzi) to odpisali że nie mogą mi pomóc. Ten zasilacz jest dedykowany do TV LCD. Obejrzenie schematu takiego LCD na pewno by pomogło, ale nie wiem jak znaleźć TV który zawiera ten moduł. Google nie wiele wie na jego temat. Może ktoś kojarzy ten zasilacz, albo podpowie jak szukać gdzie on może być stosowany? Zawsze mogę próbować go odpalić podciągając do plusa i masy po kolei piny PICa wyprowadzone na złącza, ale jest ich całkiem sporo, więc to trochę słaba metoda. Może ktoś wie jak się lepiej zabrać za to, wydaje mi się że właśnie najlepiej to zobaczyć jak robi to TV w którym stosuje się ten zasilacz.

gres
-
-
Posty: 51
Rejestracja: 31 sty 2007, o 02:08
Lokalizacja: Earth
Kontaktowanie:

Postautor: gres » 22 cze 2010, o 22:39

Witam
z tego co widać warto by zobaczyć które piny PIC dochodzą do złącza. I na ich podstawie wywnioskować jak jest załączana przetwornica. Ze zdjęć niewiele widać, lecz nie często widywałem mikrokontrolery sterujące pracą trafa co nasuwa mi podejżenie że może być ona uruchamiana przez magistrale I2C. Choć mogę się mylić i jest ona uruchamiana jedną liniją a inne mogą pełnić role kontrolne(zabezpieczające) przed przeciążeniami poszczególnych linii napięć.
Napisz jakie są twoje spostrzeżenia pozdro:)

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 21 lip 2010, o 23:54

Długo nie zaglądałem na forum i do tego zasilacza, a dzisiaj stwierdziłem że trzeba wypróbować metodę z podłączaniem pinów procesora do masy/VCC. I udało mi się za pierwsza próbą. Zwarłem na chwilę wyprowadzenie RB6 procesora do masy i przetwornica się włączyła. Jest to wyprowadzenie ewidentnie pod microswitcha. Kolejne zwarcia do masy włączają i wyłączają zasilacz. Jakby ktoś miał taki zasilacz, to RB6 jest w ty czerwonym złączu na dole po prawej, jeżeli patrzymy na zailacz tak że radiator jest z tyłu a włącznik po prawej. Na to złącze też są wyprowadzone RB7 i dwa piny idące do małego 6 pinowego scalaka (może jakiś single gate) a z niego na RB5. Na złączach zasilających jeszcze sa wyprowadzone RB1-3, RA7, RA2 i RA4, ale to już się zorientować co one robią bez dokumentacji to ciężko. Producent na swojej stronie pisze o tym zasilaczu: "
Power supply for 12V or 24V TFT displays for connection of an Infrared Receiver that switches the power supply on and off", czyli tak jakby można odbiornik podczerwieni bezpośrednio pod PICa podłączyć, ale jaki odbiornik, jakie kody pilota, pod który pin (pewnie te RB7 albo 5 bo one mają przerwania) itd tego to już się nie odgadnie. Producent całkowicie odmówił współpracy. Chyba End pisał o jakichś producentach co to schematy podsyłali nawet, Schiederwerk na pewno do nich nie należy.
Na razie tylko bez obciążenia żadnego ten zasilacz włączyłem to napięcia dość mocno (około 1 volta) pływają.

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 26 lip 2010, o 09:14

Sprawdziłem pod obciążeniem, zasilacz działa bardzo dobrze, napięcie jest stabilne. Świetnie by było się dowiedzieć jak można nim sterować z pilota, ale to bez pomocy producenta raczej nie możliwe, no chyba że ktoś zna TV w którym występuje ten zasilacz. A tak to temat można zamknąć. Jakby ktoś trafił ten zasilacz to ma info jak go włączyć.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 127 gości