Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Piecyk gitarowy "do domu" :-D

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Piecyk gitarowy "do domu" :-D

Postautor: Sova » 21 sie 2005, o 23:14

Witam,

Dział jest w sumie świeży, ale wydaje mi się, że powstał po to, aby prezentować nasze dzieła innym forumowiczom, a więc postanowiłem pokazać światu mój piecyk gitarowy domowej roboty. Jego historia jest już w sumie długa, bo zacząłem go tworzyć blisko rok temu(dziś jest 21 sierpień 2005).

Niektórzy forumowicze mogą pamiętać, jak to sova postanowił sobie zrobić wzmacniacz stereo 300Wat. Pamiętam jak dziś, jak wszyscy mówili, żebym tego nie robił, że nie dam rady, że nie ma sensu, no i mieli rację, bo nie było żadnego sensu robić do domu takiego wzmacniacza. Ale w ten sposób, kręcąc się wokół tematu wzmacniacza poznałem pare osób, od których wiele się nauczyłem. Początkowo moje znajomości wyglądały nie tak jak powinny: sto pytań, nie ma czasu na odpowiedź, prawda The End`zie ;-). Ale nie ma co już nudzić, przechodzę do konkretów.

Cały piecyk wbrew pozorom nie jest trudny do zrobienia. Jeśli ktoś ma choć trochę samozaparcia, jakieś pieniądze w szufladzie i rodziców którzy nie będą zniechęcać go do pracy na każdym kroku, może sobie zrobić identyczny a nawet i lepszy! Zacząłem oczywiście od czytania na temat wzmacniaczy, ale raczej kręciłem się początkowo wokół tematu obudów, materiałów tłumiących, głośników itp. Kolega The End zaproponował mi pomoc w wykonaniu. Nakierował na układ TDA7294. Oczywiście moje próby samodzielnego poskładania końcówki mocy na tym scalaku nie powiodły się, niezbędna była interwencja Michała. W końcu TDA7294 zaczął działać. Początkowo używałem go do muzyki, mp3, radia, miałem dwa głośniki Tonsil 10W 8ohm, które podłączyłem w szereg aby nie spalić końcówki mocy <hahaha>. Nom ale po pewnym czasie z bratem doszliśmy do wniosku, że potrzebujemy piecyka gitarowego, a że miałem już wzmak, który daje około 20W rms, zaczęliśmy szaleć na samej TDA7294. Oczywiście gdy w piecu brak gałek do regulacji barwy i siły dźwięku, bratu(czytaj osobie która potrafi jedynie krytykować a nie coś zrobić) przestaje się podobać. Musiałem więc dorobić preamp który również od długiego czasu nie działał jak powinien. W końcu się udało, układ zaczął współpracować z preampem. Teraz jedynie trzeba było zrobić porządną obudowę. Włożyłem trochę(sporo :-/)funduszu w wygląd zewnętrzny piecyka, ale opłacało się. Kolega gitarzysta, kiedy przyszedł i zobaczył, powiedział, ze chce taki sam i w ten sposób zarobiłem na wykonanie sobie lampowego preampu Marshall`a. Oczywiście z dużą pomocą kolegi The End`a poskładałem preamp(nie mówię, ze było łatwo, bo noce nie przespane myśląc „Czemu ten preamp brumi” wcale nie są przyjemne[posty odnośnie preampu także są na forum]). No ale do dziś wszystko działa jak trzeba i z tego się cieszę najbardziej. Jeszcze muszę kiedyś przysiąść i porobić nadruki na blachę górną, ale to już kiedyś J.

Post adresuje do młodych i nowych forumowiczów. Zaczynałem tak samo jak wy nie wiedząc niczego, w sumie teraz tez nie wiem dużo więcej, ale zawsze coś, zawsze ma się jakieś doświadczenie. Elektronika nie jest bardzo skomplikowana, zawsze spotyka się człowiek z tym samym: albo działa, albo nie ;-). Myślę, że nikt nie powinien się zniechęcać niepowodzeniami, nawet jak modyfikując coś w nocy kostka TDA7294 wybucha budząc wszystkich w domu a ciebie kaleczy i parzy w palce, jedynie dlatego, że przez przypdek zepniesz masę do napięcia ujemnego

Chciałbym zaznaczyć, że cała aplikacja była zaczynana w momencie, gdy potrafiłem zlutować ze sobą diodę i rezystor i uważałem to za wyczyn.


Dane techniczne:
Preamp: Schemat Marshall zassany ze strony Tom`a Guitar Tube Amps
http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/ ... m#Uk%B3ady rys. nr 7a i 7b

Końcówka mocy: TAD7294, schemat producenta, wszytko zawarte w datasheet`cie
http://www.alldatasheet.co.kr/datasheet ... A7294.html

Zasilacz scalaka: Najzwyklejszy zasilacz 2x24V~ 200W po wyprostowaniu około 34VDC, filtracja 2x10 000uF(jeden 20pln)

Zasilacz Preampu: Toroid 40W z odczepami 15v~, 2x6V~, 210V~. Bez problemu można zamówic na www.toral.pl , niestety minimum 40Wat

Lampy: 2xECC81(schemat jest dla ECC83) niestety znimi może być problem, ja dostałem w prezencie, jak i pare inncyh.

Obudowa: Własnoróbka, nikt nie ma chyba problemu iść do stolaża i zamówić dechy na wymiar cena około 40pln z jego drewnem, pare wieczorów i gotowe. Potem można ładnie okleić np. czarną tapetą :P. Siatka z przodu zabezpiecza głośnik i nadaje charakter piecykowi, to jest ważny detal.

Głośnik: Haha tu moge zaszaleć, Glośnik to Celestion G12T 'Hot 100'(w drugim piecu miałem Celestion TRUVOX 1015) muszę powiedzieć, że tak dużego efektu jak preamp i własnie głośnik nie da nic, no chyba, ze robimy końcówkę mocy na lampach ;-).
www.celestion.com



Poniżej są zdjęcia mojego cudka, niestety jakość nie jest zbyt dobra, nom ale nie można mieć wszytkiego, albo piec za 1200pln albo aparat cyfrowy :P
Załączniki
piec1.jpg
Jak to się prezentuje w pomieszczeniu. Buazeria skutecznie tłumi 140Wat muzycznej
piec1.jpg (12.98 KiB) Przejrzano 6601 razy
gora.jpg
Niestety tu "jeszcze" mi sie nie chciało robic nadruków
gora.jpg (13.67 KiB) Przejrzano 6602 razy
siatka.jpg
Siatka o której wspomniałem, naprawdę nadaje charakteru, a jest bardzo dobym zabezpieczenim dla głosnika
siatka.jpg (14.47 KiB) Przejrzano 6601 razy
lampy.jpg
Niestety nie robi± wrażenia jak na niektórych stronach, chcialem zrobić foto w ciemni, ale webcam nie widzi ich :(. Jednak na real naprawdę lampy maj± ten swój tajemniczy urok
lampy.jpg (9.32 KiB) Przejrzano 6613 razy
warlock_bronze_series.jpg
Nom co tu dużo mówic, moja dziecinka. BCRich Warlock Broze Series Black z tym piecem i przesterem Boss MT-2 tworz± nierozdzieln± parę!
warlock_bronze_series.jpg (13.67 KiB) Przejrzano 6602 razy
Ostatnio zmieniony 22 sie 2005, o 12:28 przez Sova, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty: 300
Rejestracja: 30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja: Żory
Kontaktowanie:

Postautor: dsrecordss » 21 sie 2005, o 23:25

Dla mnie cudeńko:) Obudowa super. Czekam na ten wzmak lampowy:P

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 22 sie 2005, o 08:13

Niestety Dawid, z tym jeszcze mi się zejdzie ;). Najpierw muszę zrobić nastepny projekt: Numeryczną nawijarkę transformatorową, którą drodzy forumowcze także tu zamieszczę.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 22 sie 2005, o 08:19

W sumie piecyk już widziałem :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ale chciałbym jeszcze raz pogratulować koledze sova wykonania tego piecyka.
Gratuluję !!! :gitara:
Bardzo podoba mi się sposób podejścia Tomka do całej sprawy, bo który młody elektronik zaczyna swój pierwszy gitarowy wzmacniacz z dodatkiem lamp?
Tomek się odważył i teraz ma prawdziwy dobry wzmacniaczyk hybrydowy.
Wiem ile się namęczył i cenię sobie tak wytrwałych ludzi.
Hehe brum już nie jest mu obcy ;) a i walka z jego wyeliminowaniem też.
Z niecierpliwością czekam na kolejne konstrukcje Tomka.
Pozdr.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 13 sty 2006, o 20:48

Nawijarka dużymi krokami zbliża się. Przez ferie postaram się ją zakończyć - schemat także kiedyś zamieszczę. Teraz to jedynie kwestja napisania oporgramowania nad czym bede siedzial duuzo czasu bo planuje także dodać moduły sekcjonowania, obliczania traf itp. Ogólnie Nawijarka będzie służyć do nawijania traf głośnikowych, więc po to ta precyzja i tyle zachodu

Rozpisałem sie o nawirace a to nie o to chodzi - niedługo planuję przerobić końcowkę mocy z TDA7294 na 4xPL84(około 35Wat), preamp pozostanie ten sam, Marshall na 2xECC81. Trafo mam już policzone, niedługo nawinę. Czy ktoś ma może jakieś ciekawe, najlepiej sprawdzone schematy jakiejś końcówki mocy na tych lampach. Jako drivery mam zamiar dać jedną ECC83(bo PL84 potrzebuje nie więcej niż 15V do wystrowania). Nie mam zbytnio pomysłu na inverter, ale tu pozostawiam wam inwencję :). Może ktoś ma jakieś strony, gdzie mozna znaleść informacje o policzeniu inwertera?

Szczegóły do schematu:
na wstępie potrzeba mi jedynie inverter, za inwerterem obie triody ECC83 z sygnału około 0,7V będą wzmacniać i wysterowywać PL84(układ będzie Push - pull, pentodowy[bez jakiś specjalnych sprzężeń typu ultralinear]).

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości