Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Kit AVT 2748 - Stroboskop dyskotekowy LED

tkoras
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 5 kwie 2006, o 16:58
Lokalizacja: Gora Kalwaria
Kontaktowanie:

Kit AVT 2748 - Stroboskop dyskotekowy LED

Postautor: tkoras » 5 kwie 2006, o 17:13

Witam schemat jest w numerze z maja 2005r na stronie 52.


Mam takie male pytanko, zaczelem skladac te elementy i gosc napisal ze najlepiej kupic tranzystor MOSFET BUZ11. Zakupilem taki, zlozylem caly schema a tu dupa, nie mryga, tyllko swieci ciąglym swiatlem, zaczełem szukac przyczyny no i zauwazylem ze na schemacie jest narysowany tranzystor bipolarny, a BUZ11 to tranzystor unipolarny. Jestem poczatkujacym elektronikiem, wiec prosze sie nie smiac, ale jak to mam do ch****y rozumiec? Jak mam go zamonntowac bo nie wiem:/ Czy oby napewno to moze byc taki?

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Re: Kit AVT 2748 - Stroboskop dyskotekowy LED

Postautor: end » 5 kwie 2006, o 17:21

Witam schemat jest w numerze z maja 2005r na stronie 52.


Mam takie male pytanko, zaczelem skladac te elementy i gosc napisal ze najlepiej kupic tranzystor MOSFET BUZ11. Zakupilem taki, zlozylem caly schema a tu dupa, nie mryga, tyllko swieci ciąglym swiatlem, zaczełem szukac przyczyny no i zauwazylem ze na schemacie jest narysowany tranzystor bipolarny, a BUZ11 to tranzystor unipolarny. Jestem poczatkujacym elektronikiem, wiec prosze sie nie smiac, ale jak to mam do ch****y rozumiec? Jak mam go zamonntowac bo nie wiem:/ Czy oby napewno to moze byc taki?
W schemacie widnieje tranzystor NPN ale jest napisane, że BUZ11 też można zastosować. (ale nie jestem pewien tego)
Może coś źle polutowałeś ?
Dla pewnosci zamień go na BD139 lub dowlny npn większej mocy.
Może wyprowadzenia zamieniłeś ?

P.S. Nigdy nie zamieniałem tranzystora bipolarnego na mosfet
Ostatnio zmieniony 5 kwie 2006, o 17:27 przez end, łącznie zmieniany 1 raz.

tkoras
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 5 kwie 2006, o 16:58
Lokalizacja: Gora Kalwaria
Kontaktowanie:

Postautor: tkoras » 5 kwie 2006, o 17:26

Z tego co do tej pory sie nauczylem to unipolarny ma wyprowadzenie G D S a bipolarny B E C i to calkowicie inaczej wyglada na schemacie. Moge zastosowac jakikolwek npn? bo nie posiadam aktualnie w zbiorach tamtego. A i jeszcze jedno w schemacie kondensator C6 -10uF nie ma podanej biedunowosci... dziwne to troche, ze sam musze dochodzic jak go wlutowac...

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 5 kwie 2006, o 17:31

Zabacz zamienniki do BD139 tego jest dużo.
A co do kondensatora:
Załączniki
avt.PNG
avt.PNG (2.41 KiB) Przejrzano 10652 razy

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 5 kwie 2006, o 17:33

Dowolnego npn to nie możesz...
Przede wszystkim wzmocnienie, prąd kolektora i moc tracona muszą się mniej więcej zgadzać.
...BD139
Częstotliwość ważna chyba nie jest - w stroboskopie max 100Hz
Jeżeli to przełącza napięcia do 30V, to możesz BD135, BD137, BD139

Czy to był spam?

tkoras
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 5 kwie 2006, o 16:58
Lokalizacja: Gora Kalwaria
Kontaktowanie:

Postautor: tkoras » 5 kwie 2006, o 17:36

to nie ta czesc schematu :P Mowilem o C6:) Wszystkie npn ktore posiadam to BCxxx, nadadza sie? to jest zzasilane na 12V:)

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 5 kwie 2006, o 17:39

Wszystkie npn ktore posiadam to BCxxx, nadadza sie? to jest zzasilane na 12V:)
Na pewno nie.
BD13x kosztuje złotówkę.
Na tym tranzystorze będzie się sporo ciepła wydzielać - BC'ki tego nie zniosą

tkoras
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 5 kwie 2006, o 16:58
Lokalizacja: Gora Kalwaria
Kontaktowanie:

Postautor: tkoras » 5 kwie 2006, o 17:46

he he to walne radiator :D Zarcik, a jak tylko na chwile zeby zobaczyc czy dzala? Zeby kupic musze jechac na wolumen w niedziele:P nie chce mi sie tyle czekac. A tego BUZ11'a moge jakos zamontowac?

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 5 kwie 2006, o 17:52

Nie chcę być expertem w tej dziedzinie, bo mnie :569: , ale z tego co wiem, że unipolary wysterowuje się inaczej niż bipolary.
Powiedz najpierw, ile diod tam pracuje i jak są ułożone - szeregowo/równolegle
Takiemu to dobrze - ma Wolumen pod ręką :cry:

tkoras
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 5 kwie 2006, o 16:58
Lokalizacja: Gora Kalwaria
Kontaktowanie:

Postautor: tkoras » 5 kwie 2006, o 17:58

nie wiem czy tak pod reka:P Jakies 45km, ale moja szkola w ktorej sie ucze jest 5 km od niego, wiec miesieczny idzie w ruch:) Masz tu caly schemat (Acrobat Rder)

http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/ ... c5b9134fd5

Co do tego tranzystora pisalem na paczatku ze to 2 rozne unipolarny i bipolarny :)

Wg. mnie sa bledy w artykule, a tym bardziej w schemacie... spojz na C6...

Ogolnie zlozylem to wszystko na pajaka ( :D ) zeby szukac latwiej bledu

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 5 kwie 2006, o 18:17

Składanie dość potężnego układu w pajączku nie jest dobrym pomysłem.
Może masz zimny lut? Zwarcie? Jedno i drugie?
Tak sobie zerknąłem na schemat(bez niego - jak bez ręki) i myślę, że na próbę możesz dać BC337. Żeby Ic się mniej więcej zgadzał. Albo podobne bipolary npn.
Ale nie wiem, czy Ci nie strzeli. Polecam wlutowanie go na długich kablach i włożenie do szklanki z kranówką - teoretycznie nie zadziała, ale praktyka mówi co innego ;)
A moze znowu jakieś herezje rozgłaszam?
Ps.
Tym tranzystorem w wodzie to lepiej się nie chwal za mocno, bo mnie tutejsze SB dorwie
Ostatnio zmieniony 5 kwie 2006, o 18:45 przez Futrzaczek, łącznie zmieniany 1 raz.

tkoras
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 5 kwie 2006, o 16:58
Lokalizacja: Gora Kalwaria
Kontaktowanie:

Postautor: tkoras » 5 kwie 2006, o 18:31

he he polak to zawsze wykombinuje :) A looknij jeszcze na C6.. I tak wogole teraz zauwazylem, mam niektore kondensatory elektrolityczne na 50V i 25V, nic sie nie stanie? Na ile powinny ew. byc? No i ten nieszczesliwy C6 czy mozna go jak kolwiek lutowac? bo mi sie wydaje ze walnie jak podlacze niechcacy na odwrot...

Esh... Poczatkujacy elektronik to przechalapana rzecz, ale przynajmniej widze juz piewsze bledy, kiedys nic nie widzialem :)

EDIT:

A co do zwarc - zadnych, a lutu zimnego to niepotrafie zrobic:P Rzecz ktora umiem najlepiej w elektronice to wlasnie lutowanie:)

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 5 kwie 2006, o 18:37

mam niektore kondensatory elektrolityczne na 50V i 25V, nic sie nie stanie?
Tam są wszystkie na 16V. Nic się nie stanie :)
Poczatkujacy elektronik to przechalapana rzecz
Też nim jestem :(
No i ten nieszczesliwy C6 czy mozna go jak kolwiek lutowac? bo mi sie wydaje ze walnie jak podlacze niechcacy na odwrot...
Ale co oznacza VEE?
A co do zwarc - zadnych, a lutu zimnego to niepotrafie zrobic:P
Wierzę w twe zdolności, ale zimne luty są tak zdradliwe jak zwrarcia.
A czy elementy są w dobrych miejscach poukładane?
nie wiem czy tak pod reka:P Jakies 45km, ale moja szkola w ktorej sie ucze jest 5 km od niego, wiec miesieczny idzie w ruch:)
A ja mam 340km do Wolumenu :)
No i ten nieszczesliwy C6 czy mozna go jak kolwiek lutowac? bo mi sie wydaje ze walnie jak podlacze niechcacy na odwrot...
A ja mam pomysł ;)
Weź 2 kondy ceramiczne 4,7uF czy jakieś inne bezbiegunowe, połącz je równolegle - dostaniesz kondensator 9,4 uF. Ta mała odchyłka różnicy nie zrobi. Możesz go także poskładać z mniejszych.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 6 kwie 2006, o 10:32

Dowolnego npn to nie możesz...
Przede wszystkim wzmocnienie, prąd kolektora i moc tracona muszą się mniej więcej zgadzać.
Nie wiem czy Ty wiesz ale w tym przypadku dowolny NPN większej mocy ! Byle nie BC itp. wiadomo - są za słabe.
Częstotliwość ważna chyba nie jest - w stroboskopie max 100Hz
A po co komu nawet 50Hz ? zastanowiłeś się ? A Ty piszesz o 100Hz.

he he to walne radiator Very Happy Zarcik, a jak tylko na chwile zeby zobaczyc czy dzala? Zeby kupic musze jechac na wolumen w niedziele:P nie chce mi sie tyle czekac. A tego BUZ11'a moge jakos zamontowac?
A nie masz w domu jakiegoś starego radia ? złomu elektronicznego ? Tam zawsze można coś wydłubać.
Polecam wlutowanie go na długich kablach i włożenie do szklanki z kranówką - teoretycznie nie zadziała, ale praktyka mówi co innego
Tranzystor na długich kablach ? Do ilu ? 2m ? 3m? czy można więcej ?
Tranzystor w wodzie ? cały ? :twisted:
Chłopie, nic ta woda CI nie da, jak przekroczysz temp. złącza w tranzystorze to nie ma siły zostanie ubity i żadna woda tutaj nie pomoże, jak już to prędzej radiator.Woda szybko się nagrzewa i musiałby być to obiega wody a nie woda stojąca.
Co Ty wypisujesz...
Tym tranzystorem w wodzie to lepiej się nie chwal za mocno, bo mnie tutejsze SB dorwie
...
mam niektore kondensatory elektrolityczne na 50V i 25V, nic sie nie stanie? Na ile powinny ew. byc?
Pamiętaj, zawsze możesz dawać kondensatory na wyższe napięcie np. masz w układzie 16V to poniżej tych 16V nie dawaj kondów bo przekroczysz ich napięcie znamionowe i ulegną uszkodzeniu.Każdy odpowiedni kond. powyzej tych 16V czyli 25V, 35V, 50V itd. itd.

Ale co oznacza VEE ?
Ujemne napięcie zasilania
A ja mam pomysł Wink
Weź 2 kondy ceramiczne 4,7uF czy jakieś inne bezbiegunowe, połącz je równolegle - dostaniesz kondensator 9,4 uF. Ta mała odchyłka różnicy nie zrobi. Możesz go także poskładać z mniejszych.
Ale po co te kombinacje ! Zastanów się trochę Michał.

Kondensator wlutuj tak jak pokazałem na załączniku - myślę, że będzie działało :D [/quote]

P.S Do futrzaczek2 bez zbędnych komentarzy proszę...
Załączniki
avt.PNG
avt.PNG (1.33 KiB) Przejrzano 10580 razy

tkoras
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 5 kwie 2006, o 16:58
Lokalizacja: Gora Kalwaria
Kontaktowanie:

Postautor: tkoras » 6 kwie 2006, o 16:25

dzieki chlopaki :) Zaraz bede to montowal wszystko od poczatku, ale dzis za duzo czasu nie mam, i nie wiem czy znaze, ale jak bedzie dzialalo, to sie pochwale :P

Co do C6 - Tak wlasnie myslalem:)

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 6 kwie 2006, o 16:34

dzieki chlopaki :) Zaraz bede to montowal wszystko od poczatku, ale dzis za duzo czasu nie mam, i nie wiem czy znaze, ale jak bedzie dzialalo, to sie pochwale :P

Co do C6 - Tak wlasnie myslalem:)
Czekamy na efekty pracy !

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości