Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AVRSide i AVRStudio

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

AVRSide i AVRStudio

Postautor: Wojtek » 3 kwie 2004, o 09:37

Czy AVRSide będzie współpracował z AVRStudio 3.56 ? Mnie nie udaje się tego osiągnąć. W zakładce "Narzędzia" jest "Uruchom AVR Studio 4" - ja mam AVRStudio 3.56 bo wersja 4.08 jest tylko dla asemblera - chyba że czegoś nie rozumiem, co jest bardzo prawdopodobne :roll: .

Jurek Szczesiul
-
-
Posty: 175
Rejestracja: 10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Re: AVRSide i AVRStudio

Postautor: Jurek Szczesiul » 3 kwie 2004, o 11:28

Czy AVRSide będzie współpracował z AVRStudio 3.56 ? Mnie nie udaje się tego osiągnąć. W zakładce "Narzędzia" jest "Uruchom AVR Studio 4" - ja mam AVRStudio 3.56 bo wersja 4.08 jest tylko dla asemblera - chyba że czegoś nie rozumiem, co jest bardzo prawdopodobne :roll: .
Pozycja w menu jest tylko ułatwiająca - uruchamia sesję AvrStudio4 na podstawie przypisanego projektowi pliku *.aps. Równie dobrze można Studio startować ręcznie - w dowolnej wersji. Dla 3.5 trzeba tylko ustawić opcję formatu coff na zwyczajny ( dla 4 używamy ext-coff ).
BTW - AvrSide było pisane właśnie po to, żeby uniezależnić się od kompilacji w C z poziomu AvrStudio. Więc jeśli piszesz i kompilujesz pod AvrSide to wcale Ci niepotrzebne trzymanie się 3.56. 4.08 tylko nie obsługuje zewnętrznego kompilatora C - natomiast debugowanie wysokiego poziomu ( wg kodu źródłowego C ) - jak najbardziej. Przy tym ma dużo większe możliwości niż 3.56 ( np. podgląd struktur oraz zmiennych inicjalizowanych ). A co najważniejsze - jest bieżącym oficjalnym projektem Atmela - linia 3.5 jest definitywnie zakończona i nie będzie w niej już żadnych poprawek ani wsparcia.

Pozdrowienia Jurek S.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Re: AVRSide i AVRStudio

Postautor: Wojtek » 3 kwie 2004, o 19:16

Pozycja w menu jest tylko ułatwiająca - uruchamia sesję AvrStudio4 na podstawie przypisanego projektowi pliku *.aps. Równie dobrze można Studio startować ręcznie - w dowolnej wersji. Dla 3.5 trzeba tylko ustawić opcję formatu coff na zwyczajny ( dla 4 używamy ext-coff ).(...)
W tym jest rzecz że jak próbowałem "ręcznie" i wybraną miałem wcześniej właściwą opcję coff to uzyskiwałem komunikat o błędzie pliku cof. Ja po prostu chcę wykorzystywać AVRStudio jako symulator, a może znowu coś nie tak rozumiem? :? Przy 3.56 sie nie upieram :) spróbuję zainstalować wersję 4.08

Jurek Szczesiul
-
-
Posty: 175
Rejestracja: 10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Re: AVRSide i AVRStudio

Postautor: Jurek Szczesiul » 3 kwie 2004, o 19:48

W tym jest rzecz że jak próbowałem "ręcznie" i wybraną miałem wcześniej właściwą opcję coff to uzyskiwałem komunikat o błędzie pliku cof.
To sie niestety może zdarzyć zawsze - ta składanka różnych wolnych oprogramowań zazwyczaj działa ale ma różne zacięcia - w sumie trudno mieć o to pretensję ( zwłaszcza, że domyślnymi narzędziami dla avr-gcc są raczej GNU gdb, avarice i simulavr operujące bezpośrednio na nowocześniejszym i wszechstronniejszym formacie elf niż 'obce klasowo' windowsowe AvrStudio, które wprawdzie przyjmuje format coff ale tak naprawdę jest nastawione na format produkowany przez komercyjny IAR ).

Dla pełnej jasności :
- avr-gcc ( a w zasadzie narzędzie binutils avr-objcopy skompilowane z patchem konwertera elf>>coff autorstwa Joerg Wunscha ) produkuje na podstawie pliku wynikowego linkera ( elf ) plik symulacyjny (cof) rozumiany przez AvrStudio; w wersji podstawowej dla 3.5, w wersji rozszerzonej - dla 4.x.
- taki plik symulacyjny cof musimy ręcznie załadować do odpowiedniej wersji AvrStudio ( file> open ) odpowiednio ustawiając parametry; jeśli wywraca się na tym etapie to raczej nic się nie poradzi.
- AvrStudio tworzy sobie plik konfiguracyjny dla takiego projektu ( w wersji 4. jest to *.aps ). Jest on 'uruchamialny' z poziomu Windows i właśnie to wykorzystałem dla uproszczenia uruchomienia z menu AvrSide ( program sprawdza obecność w subfolderze projektu obecność ww pliku nazwa_projektu_cof.aps i jeśli jest - odpala go - to jest cała współpraca bez żadnych wyrafinowanych sprzężeń ). Jeśli już Studio jest otwarte, to sprawdza zmiany w tym pliku - jeśli wykryje zmianę spowodowaną kolejną kompilacją AvrSide to pyta o przeładowanie cof ( 3.5 o ile pamiętam niezależnie od aktywności okna, 4.x dopiero po uaktywnieniu okna co ma jak wszystko swoje wady i zalety ).
W sumie - o ile nie wyskoczą właśnie jakieś błędy w przyswojeniu avrgcc'owego cof'a - to działa wszystko dość sprawnie ( piszesz kawałek kodu w AvrSide >> F9 make >> Alt+Tab na AvrStudio >> potwierdzasz przeładowanie >> debugujesz ).

Pozdrowienia Jurek S.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 3 kwie 2004, o 21:10

Dzięki Jurek za tak szczegółowe wyjaśnienia, no cóż najwyraźniej wersja 3.56 AVRStudio nie chce współpracować ale jutro robie próby z 4.08. Jeszcze raz dziękuję :)

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 3 kwie 2004, o 21:50

Nie czekałem do następnego dnia, zainstalowałem AVRStudio 4.08 . Wszystko pięknie działa. AVRSide robi co do niego należy, a pod AVRStudio można ładnie zrobić symulację. Trzeba się w takim razie bliżej tej "parze" przyglądnąć :) Nie mogę się tylko na razie doszukać co i jak najlepiej poustawiać w AVRSide, ale jescze wszystkiego nie przeglądnąłem.

Jeszcze jedno pytanie - mam programator ISP podobny do STK200, a dokładnie taki jak tu http://www.btc.pl/pdf/zl2prg.pdf PonyProg bez problemu z nim współpracuje, czy z poziomu AVRSide też da się go uruchomić - próbowałem ale nic z tego nie wyszło.

Jurek Szczesiul
-
-
Posty: 175
Rejestracja: 10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Postautor: Jurek Szczesiul » 3 kwie 2004, o 22:44

Jeszcze jedno pytanie - mam programator ISP podobny do STK200, a dokładnie taki jak tu http://www.btc.pl/pdf/zl2prg.pdf PonyProg bez problemu z nim współpracuje, czy z poziomu AVRSide też da się go uruchomić - próbowałem ale nic z tego nie wyszło.
Nie dopisane. Obsługa wbudowana obejmuje tylko to co sam używam, praktycznie jest to programatorek usb dla wybranych atmeg ( tych, które już 'obrabiałem' ). STK200 - poprzez AvrStudio albo oddzielnym programem.

Pozdrowienia Jurek S.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 4 kwie 2004, o 07:11

Dzięki. Nie doszukałem się w AVRStudio obsługi STK200 - jest dla STK500, w każdym razie tego który mam (komunikacja z komputerem poprzez LPT) nie wykrywa. Czyli pozostaję narazie przy PonyProg.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 4 kwie 2004, o 10:12

Rada dla wszystkich którzy zaczynają z AVRSide - przeczytać najpierw plik "Czytaj" a potem zamęczać Jurka pytaniami - ta uwaga wynika z własnego doświadczenia. :)

Jednak ciekawi mnie czy przewidywana jest "Pomoc" w programie typu: omówienie "Ustawienia" co zaznaczyć i kiedy, co to daje itp. bo np otwieram ustawienia->kompilator i tam nie jest nic zaznaczone i co dalej?

Jurek Szczesiul
-
-
Posty: 175
Rejestracja: 10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Postautor: Jurek Szczesiul » 4 kwie 2004, o 12:13

Rada dla wszystkich którzy zaczynają z AVRSide - przeczytać najpierw plik "Czytaj" a potem zamęczać Jurka pytaniami - ta uwaga wynika z własnego doświadczenia. :)

Jednak ciekawi mnie czy przewidywana jest "Pomoc" w programie typu: omówienie "Ustawienia" co zaznaczyć i kiedy, co to daje itp. bo np otwieram ustawienia->kompilator i tam nie jest nic zaznaczone i co dalej?
To jest przede wszystkim kwestia czasu, który mogę poświęcić. Miałem te różne helpy w planach, ale chyba wolę jednak popychać dalej główny program. Jeśli chodzi o ustawienia i opcje kompilatora i linkera to i tak najlepiej sięgnąć do źródeł i przekopać się przez oryginalne manuale avr-gcc oraz avr-libc - nic tego nie zastąpi.
Druga sprawa - to fakt, że dialog opcji cały czas nie jest zakończony - np. linker czeka na ustawianie lokalizacji obszarów pamięci i sterty,
do uzupełnienia opcje ostrzeżeń itd. Do tego jeszcze dochodzą zmiany w nowych wersjach gcc ( część opcji jest wycofywana itp. ) - więc helpy też musiałyby być ciągle poprawiane .

Pozdrowienia Jurek S.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 4 kwie 2004, o 15:41

Wielkie dzięki za pomoc.

Wróć do „AVR/AVR32”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości